Již 15. odborná konference SANANIMu se letos bude věnovat tématu: Jak funguje spolupráce poskytovatelů adiktologických, sociálních a zdravotních služeb?

Konference proběhne 11.-12. dubna 2024 v pražských Emauzích

Konference je akreditována u ČAA, účastníci obdrží po skončení akce certifikát.

REGISTRACE UKONČENY!

Program:

Čtvrtek 11.dubna

  8:00-9:00 Registrace účastníků
  9:00-10:40
  • Úvodní slovo

Blok "Duální diagnózy"

  • Magdalena Flaksová, Petr Konečný - Fokus Praha (Terénní krizová pomoc - řídká síť služeb a dilemata)
  • Johana Růžková, Jakub Havlíček (Duální stoly)
  11:00-12:20

Blok "Bezdomovectví"

  • Lucie Průšová - Síť aktérů pro domov, z.s. (Význam interdisciplinární spolupráce při poskytování sociálních služeb pro lidi bez domova)
  • Jan Gazdík - SANANIM z.ú. (Terénní nemocniční služba)
  • Gabriela Štípalová - Naděje (Zdravotně sociální pomezí z pohledu služeb pro lidi bez domova)
  13:50-15:10

Blok "Školství"

  • Štěpán Jílka - Kancelář ombudsmana (Zkušeností s poskytováním péče o děti se závislostními problémy)
  • Petr Holpuch (Realizace srovnávacích studií výskytu rizikového chování žáků základních škol na Praze 10 a jejich smysl)
  • Tereza Polesná - SVP Slaný (Středisko výchovné péče ve Slaném versus adiktologický klient)
  15:30-17:00

Blok "Nové přístupy v léčbě závislostí"

  • Tereza Kvapil Baudišová - Česká asociace streetwork, z.s. a Eva Kavurová - YMCA Praha (NZDM jako aktér v síti podpory klientů/ek ohrožených závislostí)
  • Kateřina Záděrová, Andrea Šebelová  - Podané ruce o.p.s. (Spolupráce zdravotníků a sociálních pracovníků v nízkoprahových službách Společnosti Podané ruce)
  • Agáta Červenková - SANANIM z.ú. (Psychedelika v léčbě závislostí)

Pátek 12. dubna

  9:00-10:30

Blok "Práce s rodinou"

  • Michaela Řepová - Podané ruce o.p.s. (Multidisciplinární podpora rodičů se zkušeností s užíváním návykových látek)
  • Josef Krejčí - Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Karlovy Vary (Příběhy z Karlovarska Aneb jak vypadá (ne)adiktologická péče v rodinné a manželské poradně)
  • Lenka Horová, Lucie Janáková - HOST Home - Start ČR (Závislosti a rodičovství)
  11:00-12:30

Blok "Chemsex"

  • David Pešek, Robert Brada, Jiří Richter (E-learning o ChemSexu)
  • Xenie Uholyeva (ChemSex, stigma a předsudky. Co je normální?)
  • Robert Brada (Touha jako stigma, stigma jako touha)

* změna programu vyhrazena

Anotace:

Magdalena Flaksová, Petr Konečný - Fokus Praha (Terénní krizová pomoc - řídká síť služeb a dilemata)
Příspěvek bude vycházet z praxe poskytování terénní krizové pomoci pro lidi s duševním onemocněním (včetně duálních diagnóz) v Praze a bude probíhat formou diskuse.

Johana Růžková, Jakub Havlíček  (Duální stoly)
Duální stoly vznikly z původního projektu pro sdílení know-how v léčebných pobytových službách pro klienty s duální diagnózou. Po skončení projektu se aktéři rozhodli na dobrovolné bázi pokračovat. Za šest let existence projektu vznikly: 
- čtyři regionální skupiny zapojující dohromady na 50 organizací a institucí
- desítky článků na téma podpory osob s DD
- jedna transdisciplinární publikace se zapojením předních českých odborníků (kterou taky představíme)
- jedna odborná sekce při A.P.A.S.
- nesčetné vazby a očka podpůrné sítě odhadem desítek až stovek klientů s DD
S čím skupina zápolí, kam dál směřuje, a jak a proč se zapojit představí koordinátorka skupiny Johana Růžková.

Lucie Průšová - Síť aktérů pro domov, z.s. (Význam interdisciplinární spolupráce při poskytování sociálních služeb pro lidi bez domova)
Příspěvek se zaměřuje na roli interdisciplinární spolupráce při poskytování sociálních služeb pro lidi bez domova (s akcentem na klienty s látkovou závislostí). Přiblíží aktuální situaci z pohledu poskytovatelů sociálních služeb určených lidem bez domova v reflexi na potřeby klientů a pracovníků služeb. Seznámí rovněž s projektem Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova, respektive se změnami ve službách, jež si poskytovatelé zapojeni do projektu zvolili v oblasti zpřístupňování svých služeb lidem s látkovou závislostí a nástroji podpory pro realizaci těchto změn. Na konkrétní kazuistice klienta služby bude demonstrován přínos interdisciplinární spolupráce včetně konkrétních postupů a opatření, jež má pozitivní dopad na řešení zakázek klientů. Součástí příspěvku bude také společné zamyšlení nad aktuální situací ve službách vedoucích k potřebě změny legislativy, jež by podpořila schopnost reakce poskytovatelů na širokospektrální zakázky klientů služeb pro lidi bez domova. Příspěvek přednese Mgr. Lucie Průšová, DiS., odborný garant projektu Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova (Síť aktérů pro domov, z. s.) a metodik sociálních služeb Centra sociálních služeb Praha).

Jan Gazdík - SANANIM z.ú. (Terénní nemocniční služba)
Jan Gazdík z Terénních programů SANANIM představí kazuistiky: o situacích, kdy se dozvíme, že někdo z klientů  terénního programu, často člověk injekčně užívající drogy bez přístřeší, skončil v nemocnici, jdeme za ním a pak ho doprovázíme, a jaké to má úskalí.

Gabriela Štípalová - Naděje (Zdravotně sociální pomezí z pohledu služeb pro lidi bez domova)
Příspěvek se zabývá možnostmi zdravotně sociálních služeb pro lidi bez domova v Praze, s důrazem na služby NADĚJE, pobočka Praha. Představí aktuální stav služeb, které pražská pobočka nabízí lidem bez domova, ale i služby, které jsou nedostupné či zcela chybí. Součástí příspěvku je reflexe spolupráce se zdravotnickými zařízeními v Praze a navrhované způsoby řešení současné situace.

Štěpán Jílka - Kancelář ombudsmana (Zkušeností s poskytováním péče o děti se závislostními problémy)
Štěpán Jílka představí své zkušenosti s poskytováním péče o děti se závislostními problémy, které soudy umístily do zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy (typicky do dětských domovů se školou a výchovných či diagnostických ústavů). Tématem se zabývá jak z pozice právníka Kanceláře ombudsmana, který provádí systematické návštěvy v dětských ústavních zařízení, tak ale i z pozice speciálního pedagoga, kdy se tématu podrobněji věnoval ve své bakalářské práci a popisoval v ní případovou studii o fungování specializovaného oddělení diagnostického ústavu.

Petr Holpuch (Realizace srovnávacích studií výskytu rizikového chování žáků základních škol na Praze 10 a jejich smysl)
Příspěvek si klade za cíl představit výzkum, který aktuálně probíhá mezi žáky základních škol na Praze 10. Městská část Praha 10 v tomto roce v návaznosti na již proběhlé výzkumy z let 2017 a 2018 realizuje rozsáhlé dotazníkové šetření, jehož cílem je monitoring rizikového chování žáků všech základních škol na Praze 10. Sběr dat zde probíhal letos v únoru a březnu ve všech třídách druhého stupně. Cílem tohoto šetření je poznat rozsah a intenzitu nejvíce rozšířených typů rizikového chování, na něž se v současnosti zaměřují programy všeobecné primární prevence. Získané výstupy jednotlivým školám pomohou identifikovat témata, které jsou v jednotlivých třídách a ročnících v jejich případě nejvíce relevantní a umožní jim tak efektivnější cílení preventivních programů. Odbor školství Městské části Praha 10 díky tomuto šetření získá všeobecný přehled o tom, která témata jsou v současnosti v jeho školách nejpalčivější a následně může dotčené školy podpořit v realizaci vhodných opatření. Díky obdobným datům z roku 2018 získá zadavatel výzkumu i jednotlivé školy také informaci o tom, která ze sledovaných témat jsou dnes na vzestupu, případně která naopak ustupují do pozadí.

Tereza Polesná - SVP Slaný (Středisko výchovné péče ve Slaném versus adiktologický klient)
Jaké možnosti má Středisko výchovné péče v poskytování služeb klientům a rodinám s adiktologickou problematikou? Kdo určí, že se u klienta jedná o experimentování, závislost, poruchy chování, volání o pozornost, vzdor proti dospělým nebo kombinaci všeho? Ilustrace poskytovaných i neposkytovaných služeb klientům a jejich rodinám na kazuistikách.

Tereza Kvapil Baudišová - Česká asociace streetwork, z.s. a Eva Kavurová - YMCA Praha (NZDM jako aktér v síti podpory klientů/ek ohrožených závislostí)
Nízkoprahová zařízení a terénní programy pro děti a mládež jsou jedinou sociální službou, která se specializuje výhradně na sociální práci s dětmi a mladými lidmi a zároveň nemá úzce vyprofilované téma.Nárust nelátkových závislostí a experimentování s psychoaktivními látkami volně dostupnými na internetu u dětí a mladých, staví pracovníky/ce těchto služeb často do role case managerů/ek, kdy vyhledávají a koordinují vhodnou návaznou podporu. Pracovníci/ce NZDM mnohdy prozatímně suplují podporu pro klienty/ky při přetížení adiktologických ambulancí pro nezletilé. Umí najít klientelu v terénu, přičemž terénem není myšlena pouze ulice, ale např. i online prostor, prostory škol, nebo obchodní centra. Aktuálně se zasazujeme o spolupráci se středními školami, kdy pedagogové a pedagožky fungují jako depistážní pracovníci/ce a vytipovávají pracovníkům/cím NZDM do podpory studenty/ky, kteří nejsou k nalezení v terénu a sami žádnou službu nevyhledají. NZDM tak mohou být důležitým partnerem pro adiktologické služby při práci s dětmi a mladými lidmi. 

Kateřina Záděrová, Andrea Šebelová  - Podané ruce o.p.s. (Spolupráce zdravotníků a sociálních pracovníků v nízkoprahových službách Společnosti Podané ruce)
Krátké nahlédnutí do vývoje a nastavení spolupráce zdravotníků s terénními programy a kontaktními centry (včetně Programu kontrolované konzumace alkoholu a Aplikační místnosti v Brně). 

Agáta Červenková - SANANIM z.ú. (Psychedelika v léčbě závislostí)
Cílem příspěvku je prezentovat přehled výzkumů a praxe v oblasti využití psychedelik v adiktologii. Úvodní část příspěvku je krátce věnována mechanismu účinku psychedelických látek. Dále shrnu v jakých indikacích psychedelika nacházejí aktuálně největší uplatnění v oblasti duševního zdraví. Nejvíce pozornosti budu věnovat tomu, jak si stojí aktuálně výzkum psychedelik v léčbě závislostí. 

Michaela Řepová - Podané ruce o.p.s. (Multidisciplinární podpora rodičů se zkušeností s užíváním návykových látek)
Příspěvek bude zaměřen na naše zkušenosti multidisciplinární spolupráce vyplývající z projektu "Podpora rodičů se zkušeností s užíváním návykových látek", v rámci kterého jsme pořádali i naši interní menší konferenci především pro pracovníky z OSPODů, Probační a mediační služby a dalších služeb, se kterými jsme v rámci spolupráce s rodiči-uživateli v kontaktu. V rámci tohoto projektu jsme si totiž uvědomili, že pro celý proces např. navrácení dětí do péče klientům apod. je opravdu velmi důležitá úzká spolupráce a edukace služeb, které se primárně nezabývají adiktologickou problematikou situace. Vnímáme, že společný dialog s pracovníky, kteří nemají do tématiky závislostí hlubší vhled, je zásadním krokem ke zkvalitnění služeb pro naše klienty.

Josef Krejčí - Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Karlovy Vary (Příběhy z Karlovarska Aneb jak vypadá (ne)adiktologická péče v rodinné a manželské poradně)
V rámci poradny pro rodinné, manželské a mezilidské vztahy se setkáváme s pestrou paletou klientů/ek, tedy i těch, kterých se dotýká nebo dotýkala adiktologická témata. Za nejlepší formu prezentace považujeme příběh a tak v rámci konferenčního příspěvku bude představeno několik kazuistik. Ty nabídnou nejen pohled do terapeutické práce s (ne)adiktologickými klienty/kami, ale především vhled do provázanosti různých odborných služeb i to jak vypadá jejich absence či snahy o jejich suplování. Autor příspěvku také využije komparace svých zkušeností, kdy na jedné straně budou zkušenosti z oblasti pražských a středočeských adiktologických služeb a na druhé ty z prostředí malebného (ale na služby chudého) Karlovarska.

Lenka Horová, Lucie Janáková - HOST Home - Start ČR (Závislosti a rodičovství)
Obsahem příspěvku je sociální práce v režimu SPOD s rodiči, kteří se buď potýkali, či potýkají se závislostmi. Zejména jde o podporu jejich rodičovských kompetencí. Dále jde o specifika práce s těmito klienty v rámci různých služeb organizace (terénní sociální práce, asistované kontakty, terapeuticko-edukativní program). Příspěvek uzavírají konkrétní kazuistiky.

David Pešek, Robert Brada, Jiří Richter (E-learning o ChemSexu)
Představení e-learningového modulu o ChemSexu. Na webu https://www.cz.learnaddiction.eu/ je kromě jiných témat možné projít intenzivním a detailním kurzem o ChemSexu, který byl vyvinut v rámci intenzivní mezinárodní spolupráce s řadou předních evropských odborníků. Je určen pro odborníky nejen z řad adiktologů, ale kohokoli, kdo se s tématem setkává ve své profesi a chtěl by získat aktuální, evidence-based a nestigmatizující informační materiály.

Xenie Uholyeva (ChemSex, stigma a předsudky. Co je normální?)
ChemSex, potřeby uživatelů a potíže, které zažívají. Sexuálně přenosná onemocnění, nechtěný sex a další rizika, spojená s chemsexem. Proč jsou sexuální (a jiné) menšiny rizikovou skupinou v souvislosti s užíváním psychotropních látek? Internalizovaná homonegativita, pociťované stigma jako faktor, který brání ve vyhledávání pomoci. Jak do toho vstupujeme my se svými představami o správných (zdravých, adaptivních) partnerských vztazích a sexuálních scénářích. Co je norma v sexu.

Robert Brada (Touha jako stigma, stigma jako touha):
Stigma negativně ovlivňuje duševní zdraví jedinců, zejména těch zapojených do ChemSexu a zároveň čelících stigmatizaci kvůli jejich LGBT+ identitě, užívání drog a specifických sexuálních praktik. Tento příspěvek zkoumá škodlivé dopady stigmatu na tyto jedince a navrhuje zamyšlení se nad postupy zaměřené na podporu jejich duševního zdraví a boj proti diskriminaci jako takové.

15. odborná konference SANANIM: Jak funguje spolupráce poskytovatelů adiktologických, sociálních a zdravotních služeb?