V období od 25. listopadu do 10. prosince se připojujeme k celosvětové kampani 16 dnů aktivismu proti genderově podmíněnému násilí na ženách a dívkách. Tato iniciativa si klade za cíl zvýšit povědomí o sexuálním a genderově podmíněném násilí (SGBV), které zahrnuje domácí násilí, sexuální obtěžování, nucená manželství a obchodování s lidmi. Tento problém nepostihuje jen ženy, ale i muže a děti, a má závažné důsledky pro fyzické i psychické zdraví obětí.
Proč je důležité mluvit o SGBV?
Sexuální a genderově podmíněné násilí vychází ze strukturální nerovnosti mezi pohlavími a stále zasahuje životy mnoha lidí po celém světě. V Česku zažívá každá třetí žena a každý čtrnáctý muž domácí násilí. Více než polovina případů domácího násilí zahrnuje i děti. Tyto statistiky jsou alarmující a je na nás, abychom začali o těchto tématech mluvit otevřeně a podporovali prevenci.
Jak můžeme pomoci?
V SANANIMu se věnujeme i podpoře obětí SGBV, kteří se potýkají se závislostí. Mnozí z nich hledají úlevu od bolesti způsobené traumatem právě prostřednictvím návykových látek. Naše organizace poskytuje léčbu závislostí a komplexní podporu těm, kteří čelí těmto výzvám. Věříme, že včasná intervence může výrazně pomoci v procesu uzdravení.
Co všechno spadá pod SGBV?
SGBV zahrnuje nejen fyzické a sexuální útoky, ale i psychické týrání, ekonomické násilí, nucená manželství a obchodování s lidmi. Týká se jednotlivců všech věkových kategorií a nemá místo v žádné společnosti. Mluvme o tomto problému otevřeně a společně říkejme SGBV jasné NE!
Jak se zapojit?
Zúčastněte se aktivit k 16 dnům aktivismu, informujte se, podpořte oběti a bojujte za rovnost a bezpečí pro všechny. Tématem tohoto roku je zvýšení povědomí o rizicích násilí, podporování svědků, aby aktivně zasáhli, a vytváření bezpečnějšího prostředí pro všechny, zejména pro uprchlíky a migranty, kteří jsou často zranitelní vůči násilí.

