Letní škola harm reduction 2011 měla úspěch

Občanské sdružení SANANIM pořádalo v termínu 25. - 27. května akci Letní škola harm reduction 2011. Zúčastnilo se jí 45 frekventantů25 nízkoprahových zařízení pro uživatele drog. Skladba účastníků byla pestrá i z pohledu délky praxe - přijeli jak zkušení pracovníci, tak i úplní začátečníci v oboru.

 

Program Letní školy harm reduction 2011 byl opravdu bohatý a byl zaměřen především prakticky - frekventanti se pod vedením Aleše Termera mohli např. naučit,  jak si aplikovat drogu co „nejméně rizikově". Pikantností byl nácvik rozpouštění a filtrace drogy na skutečném Subutexu, který ale samozřejmě nebyl aplikován. Zdravotní sestra Kateřina Černohorská předávala své praktické zkušenosti s ošetřováním uživatelů drog, peerworkeři Tomáš a Marie popsali svoje vlastní zážitky s léčbou VHC, které doplnila psycholožka kliniky Remedis Kateřina Brzoňová. Frekventanti společně vymýšleli s lektorkou Michaelou Plockovou (o. s. Semiramis - Laxus) způsoby aktivního oslovování klientů v uzavřené drogové scéně, Johana Dyntarová a Josef Šedivý dali nahlédnout procesu přijetí zájemce o léčbu do Terapeutické komunity Němčice. Filip Škuta seznámil účastníky kurzu s internetovými stránkami eDekontaminace.cz a MUDr. Jakub Minařík se věnoval svépomocnému detoxu a pervitinu. Kurz nabídnul i minoritní témata - Jana Poláková a Lucie Šídová z Rozkoše bez rizika seznamovaly posluchače s prací s klientkami v sexbyznysu, Jan Špaček (o. s. Progressive) se věnoval cizincům, Alena Cardová zase práci s romským etnikem. K dostání tedy byly informace, které člověk z odborné literatury většinou nevyčte, a může se je naučit leda v praxi.

 

Dotazníky zpětné vazby, které frekventanti na závěr vyplňovali, jsou jasným důkazem úspěšnosti vzdělávacího kurzu...

 

„Na Letní školu HR jsem se moc těšila a vůbec mě nezklamala, ba naopak! Je to tu perfektní. Jsem ráda za tento kurz, který je opravdu věnovaný drogové problematice - předchozí kurzy se tomuto tématu šikovně vyhýbají, takže můžu říct, že LŠHR je opravdu první kurz, který mi něco dal - alespoň co se užitečnosti pro práci týče. Takže díky! Jinak jsem byla celkově spokojená, přednášky byly luxusní :-)"

 

„Pro mě jako pro nováčka velmi přínosná akce, navíc v příjemném prostředí mezi super lidma. Zase jsem o docela velký kus chytřejší."

 

Atmosféru kurzu pak asi nejlépe vystihuje následující vzkaz: „Jedno z mála vzdělávání, které neprobíhá tak formálně jako ostatní kurzy, což je pro Letní školu obrovský přínos. Fajn je taky skutečnost, že se na tři dny sjedou pracovníci z drogových služeb na jednom místě, což umožňuje sdílet zkušenosti a různé formy práce na různých místech republiky."

 

Občanské sdružení SANANIM bude v tradici pořádání Letní školy harm reduction pokračovat, můžete se tedy těšit na nová témata i nové lektory. V případě zájmu proběhne ještě letos stejně jako loni zkrácená dvoudenní Podzimní škola harm reduction.

 

Filip Škuta

Terénní programy SANANIM

 

Ambulantní léčba